Ilupediküür on tavapärane teenus, mida pakub enamik iluteenindaid. Jalgade hooldusega tegelevad aga spetsialistid, kes on saanud vastava väljaõppega teadmised ja oskused.

Ilupediküüri  teenust võib kasutada igaüks. Ilupediküüris leotatakse jalgu, kooritakse nahka, lõigatakse küüned, naistel ka lakitakse, seejärel masseeritakse ja kreemitatakse.

Jalgade hooldus on aga spetsiifilisem ja individuaalsema lähenemisega teenus. Esmalt  küsitletakse klienti, milline on tema tervislik seisund. Seejärel vaadatakse üle tema rüht ja kõnnak; kas jalalaba on õiges asendis, milline näeb välja luustik labajalas. Veel vaadatakse, milline näeb välja jäsemetel (jalgadel ja kätel) olev nahk, kas küüned on paksud, õhukesed, lõhenevad, millist värvi nad on.

Iga klient on eriline

Naha värvimuutus ja üldine tervislik seisund annavad signaali, kas ja milliseid protseduure tohib kliendi jalgadega läbi viia.  

Näiteks kui klient on pikaajaliselt suhkruhaigust põdenud ja nahk on õhuke, siis ei soovitata jalgu leotada.

Kui aga nahk on tumesinist värvi, on massaaž vastunäidustatud.

Kui küüned on paksud ja kollased ning hargnevad, siis tuleb neid ettevaatlikult töödelda, sest puhastamise ajal võib selguda, et küünevallis on põletik.

Kliendil, kellel ei ole visuaalselt nahal ega küüntel midagi kahtlust äratavat ega eriliselt deformeerunud, võib siiski põlve või hüppeliigese paistetus viidata organismis toimuvale põletikulisele protsessile. Selleks võib näiteks olla algav liigesepõletik. Igasugune valu jalgades on häire organismis toimuvale.

Paksendid jalatallal võivad samuti viidata mõnele haigusele organismis või teatud tüüpi nahahaigusele. Mõnel juhul ei tohiks siis paksenditega midagi ette võtta.

Tumesinine nahk jalgadel võib viidata rooshaigusele ja sel juhul on keelatud igasugune jalgade hooldus või pediküür enne kui põletik ei ole saadud kontrolli alla.

Liigesepõletikke põdevad inimesed vajavad samuti erilist kohtlemist. Kui küüsi lakkida ja nahka koorida nagu ilupediküüris tehakse, võib kuumema veega leotades liigeseid kahjustada. Varvaste valesti painutamine võib aga tuua kaasa suurema põletiku ja valu jalgades.

Jalgade hoolduses tehakse tundlikkuse teste suhkruhaigust põdevale inimesele. Regulaarses jalgade hoolduses käija saab varakult teada, millal oleks vaja arsti juurde minna, et vältida neuropaatia teket, tundlikkuse puudulikkust jalalabas.

Tähelepanu jala- ja küüneseenele

Jala- ja küüneseen on üks põhjustest, miks inimene ei tohiks ilupediküüri teenust kasutada.

Jalaseen algab tavaliselt neljanda ja viienda varba vahe haudumisega. Küüneseenel on kolm peamist tunnust:  tugev ebameeldiv lõhn, tumekollane või hall värvus ja küünte kasvanud mass.

Enamasti algab küüneseen varbaküüne vabast servast ülevalt poolt. Küüneplaat pakseneb. Vahel on vaid kollakad triibud küüneplaadi sees. Ajaga seenhaigus süveneb ning põhjustab kogu küüneplaadi haigestumise.

Kahjustunud küüneosade ära lõikamine ei anna tulemusi. Küüneplaati tuleb puhastada ja võimalikult palju füüsiliselt eemaldada ning ravida. Tavaliselt on küüneseene puhul ka jalaseen, mille tunnusteks on nahal punetus, ketendus, lõhed, harvem villid ja vesine eritis.

Antibiootikum on siinkohal peamine ravim, aga kui seda võtta ei saa, siis Jalaravi kabinetis kasutatava GoldPlasma teraapiaga saab seeneniidistiku välispidiselt hävitada. Kaugele arenenud seenhaigus põhjustab ebamugavust ja valu liikumisel ning võib tekitada psühhosotsiaalseid probleeme.

Jalad kui tervise peegel

Jalgade tervis annab märku inimese üldtervislikust seisundist. Suurel osal inimestest on kaebuseks jalgade valu, seljavalu, põlvevalu. Enamasti arvatakse, et see johtub pikast tööpäevast jalgadel. Tegelikult võib see viidata veenilaienditele, konnasilmadele, varvaste valele asendile ja ka teistele probleemidele, näiteks suurevarba nukk, kukekannus, seenhaigused. Kõik need takistavad normaalset kõndimist.

Jalgade hoolduse puhul vaadatakse inimest tervikuna, samal ajal kui ilupediküüris tehakse konkreetseid tegevusi kõigile samade võtetega.

Jalgade hoolduses hoolitsetakse inimese eest füüsiliselt, psüühiliselt ja sotsiaalselt. Ehk siis jalahoolduse spetsialist teeb vajaliku ja võimaliku hoolduse jalgadele ning toetab sellega ka inimese enesehinnangut. Samuti nõustatakse klienti kodustes tingimustes enda eest hoolitsemisel ning vajalike abivahendite valimisel ja hankimisel.

Добавить комментарий